Renault Express Combi 1.5 Toch testi

Hafif ticari ligine Renault’tan yeni bir alternatif geldi. 90’ların popüler modeli olan Express Dacia Dokker’ın artık yerini alıyor. Markanın tasarım diline adapte edilen ön yüze sahip Yeni Express 1.5 dizel motora sahip. Yeni Renault Express test karma yakıt tüketimi 6.4 lt. Yeni Renault Express Combi fiyatı 182.000 TL’den başlıyor.

Bu haftaki test konuğumuz Renault’un hafif ticari segmentindeki yeni oyuncusu Renault Express  Combi ve Van olmak üzere 2 gövde tipi bulunan yeni Renault Express’in her iki versiyonunda da 1.5 Blue dCi 95 HP’lik dizel motor görev yapıyor. Daha önceki Dacia Dokker’in yerini alan Express Combi daha pratik, daha verimli bir ticari araç olarak, hem iş hem özel hayatta işlevselliğini en üst düzeye çıkararak segmentinde en iyi seçeneklerden biri olmaya aday diyebilirim. Gelin test aracımız Express Combi’yi daha yakından tanıyalım.

Dış Tasarım

Renault’un hafif ticari segmentindeki yeni oyuncusu Express Combi, dış görünüşünde yepyeni, sportif ve dinamik bir tasarıma sahip. Yeni Express’in dış tasarımında ilk olarak tamamen yenilenen ön profil dikkatleri üzerine çekiyor. Radyatör ızgarasında yer alan yeni marka logosu ile ön görünüm güçlendirilirken, radyatör ızgarası ve C formundaki LED ön farların birbirini tamamlayan tasarımı sayesinde Yeni Express’in olduğundan daha geniş görünmesi sağlanmış.  Yeni Express ön kapılar ve sürgülü yan kapı ile kavisli hatlar akıcı bir yan görünüme kavuşmuş.

Dikdörtgen tasarımlı geniş kapı eşiği iç mekân erişimini kolaylaştırıyor. Sağlam yatay kapı kolları, yüzeyle sorunsuz bir şekilde bütünleştirilmiş.  Kapı eşik koruyucuları gibi aksesuarlar işlevselliği desteklerken, 15 inçlik jantlar görünümü tamamlıyor. Yan aynalarda geniş bir görüş açısı sağlanmış. Motor kapağı aerodinamik tasarımıyla yakıt verimliliğini desteklerken, derin çizgilere sahip olan omuz çizgisi ön tekerleklerin bitiminden başlayıp arka bölümdeki stop lambalarına kadar uzanıyor.

Markanın imzası niteliğinde olan LED destekli stop lambaları ise bagaj kapağının yan kısımlarında konumlandırılmış. Ön ve arka tamponları tamamen yenilenerek daha göz alıcı bir tasarım çizgisi elde edilmiş. Yeni Renault’un uzunluğu 4394 mm, genişliği 1775 mm, uzunluğu ise 1804mm.

İç Tasarım

Yeni Express Combi dış tasarım gibi, iç mekân da birçok depolama alanı ile gelişmiş bir işlevsellik sunan yatay tasarımlı ön konsol sayesinde modern bir görünüm sunuyor.  Döşemedeki dayanıklı kumaş ile vücudu destekleyen rahat koltuk sürücü yorgunluğunu azaltmaya yardımcı oluyor.

İç mekân, aracın ferahlığını vurgulayan yalın çizgilere sahip modern bir yatay ön konsol ile donatılmış. Dekoratif süslemeler iç mekânın daha ferah ve modern hissedilmesini sağlıyor. Ön konsol, direksiyon simidi, klima kumandaları, vites kolu ve iç kapı kollarındaki krom vurgular kalite algısı güçlendirilmiş.

Yeni iç tasarımıyla ailelere uygun çözümler sunan Renault Express Combi’nin iki arka koltuğun her birinde de ISOFIX bağlantı noktası bulunuyor. Böylelikle, aynı anda iki çocuk oto koltuğu bağlanabiliyor.

Ayrıca Yeni Express Combi’nin hafif ticari araç sınıfında kaliteli malzemelerle üretilen iç mekanı, tasarımı ve üst düzey kalite algısıyla tamamen yeni bir dünyanın kapı aralanmış. Tamamen sürücü odaklı tasarlanan ve dikkat dağıtmadan keyifli bir sürüş gerçekleştirmesini sağlayan yeni nesil direksiyon kullanıcısını yüksek teknoloji ile baş başa bırakıyor. Daha kompakt bir boyuta sahip olan direksiyon üç kollu tasarımıyla sürücüye optimum görüş alanı sunarken aynı zamanda maksimum diz mesafesi sağlıyor. Kaliteli malzemelerle üretilen kokpitte; 8 inç büyüklüğündeki renkli dokunmatik ekran orta konsola adeta bir tablet entegre edildiği izlenimini uyandırırken, bünyesinde barındırdığı teknolojik altyapıyla kullanım kolaylığı ve pratikliğini beraberinde getiriyor. Sistem üzerinden radyo, iklimlendirme paneli, araç özellikleri, telefon ve mobil uygulamalar olmak üzere temel fonksiyonlara doğrudan erişim sağlanıyor. Yeni Express Combi, toplamda 4 tam boy koltuk ile tüm yolcuları için geniş bir alan ve konfor sağlıyor. Arka koltukların tek parça halinde tamamen katlanmasıyla ek kargo alanı oluşturulabiliyor.

800 litre bagaj hacmiyle işlevselliği destekleyen Combi’nin söz konusu hacmi 1.189 mm minimum bagaj zemini uzunluğu sayesinde 3 bin litreye kadar çıkartılabiliyor.

Motor, Performans, Teknoloji ve Güvenlik

Test aracımız Express Combi’de bulunan 1.5 Blue dCi motor 3750 d/d’de 95 HP güç ve 2000 d/d’de 240 Nm tork üretiyor. 6 ileri oranlı manuel şanzımanla kombine edilmiş bu motorda  13.0 saniyelik 0-100 km/h hızlanma süresi ve 162 km/h’lik maksimum hız sağlıyor.  Aracımızda konsoldan etkinleştirilen Eco-Mode sistemi, ek yüzde 12 yakıt tasarrufu sağlıyor. “Vites Değiştirme Göstergesi”, vites değiştirmek için en iyi zamanın ne zaman olduğunu sürücüye bildiriyor ve böylece yakıtta ekstra yüzde 5 tasarruf sağlanabiliyor Fabrika verilerine göre ortalama yakıt tüketimi 4.4 lt olarak verilen aracımızın test süreci içerinde ortalama yakıt tüketimi 5.5 litre olarak gerçekleşti. Otomobili aratmayan konforu ve bilgi-eğlence ekipman sistemleriyle aracımızda çok keyifli yolculuklar yapabiliyorsunuz.

Aracımızda bulunan teknoloji ve güvenlik sistemleri ile de sürücü ve yolculara ekstra keyifli ve güvenli yolculuklar sunuyor. Test aracımızda bulunan teknoloji ve güvenlik sistemleri;  Sürücü, ön yolcu, iki yan ve iki perde hava yastığı olmak üzere toplam altı adet hava yastığı, Yokuş Kalkış Destek Sistemi, Hız Ayar ve Sınırlayıcı, Kör Nokta Uyarı Sistemi, Arka Park Asistanı, Geri Görüş Kamerası gibi özellikler ile gelişmiş güvenlik seviyesi sunulurken ESC özelliği de bulunuyor.

Fiyat; Yeni Renault Express (Joy, Touch)  fiyat aralığı : 199.000- 204.900 TL. Yeni Express Van ise 173.000 TL

Sonuç;  Test aracımız yeni Express Combi ticari araç segmentinin yeni gözdesi  olmaya aday diyebilirim. Kullanımı rahat, geniş iç hacmi kalite algısı yüksek bir araç. Sürücü ve yolculara sunduğu yeniliklerle, hem iş hayatında hem özel hayat kullanımlarında işlevselliği ile tüm isteklerinize cevap verebilecek nitelikte. Test sürecimiz içerisinde her gittiğimiz yerde muhakkak inceleyenler oldu. Bİr otomobilde arayacağınız konfor ve sürüş rahatlığını size vaad ediyor. Otoruyasi.com ekibi olarak bu segmette hafif ticari araç  almayı düşünen siz değerli okurlarımıza Yeni Renault Express Combi’yi ’yi en yakın Renault  bayii veya showroom’larda test etmeden karar vermemenizi tavsiye ediyorum..

Unutmayalım Trafik Kurallarına Uyalım Sevdiklerimizi Üzmeyelim.

  Hakkı Günerkan

facebook.com/ticari.port

 twitter.com/ticariport

www.linkedin.com/in/ticariport/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir